Aynı Temayı Farklı Sitede Kullanmak Seo'yu Etkiler Mi?
 

Aynı Temayı Farklı Sitede Kullanmak Seo'yu Etkiler Mi?

Teması Aynı Olan Farklı Sitelerin Seo’ da Zararı Olur Mu?

* Aynı Web sitesini başka alan adında kullanmanın kötü etkisi olur mu?
* Teması aynı olan sitelerin seo’da kaybı olur mu?
* Kodları aynı olan web sitesini ikinci kez kullanmanın zararı olur mu?
* Birden fazla hosting içerisinde aynı site kurulur mu?
* Domainleri farklı dosyaları aynı site Google’da çıkar mı?
* Kopya içerik siteme zarar verir mi?

Hazır site, hazır tema ile özel tasarım web sitesindeki farkı ortaya çıkaracak olursak başlıktaki anlamında netleştirmiş oluruz. Google bir web sitesinin yazılım kodlamasına bakmaz, sitenin yazılım kodlama kısmını mobil uyumlu olup olmadığına bakar, aynı web sitesini eşleştirip bir site diğer site ile aynı diye seo da puan kaybetmezsiniz.

Google sitenin alan adından sonraki yazının başlığına başlığın altında bulunan paylaşılmış makaleye ve benzeri genel olmayan kısımlardan eşleşirse bu durumda son olarak hazırlanmış web sitesindeki verileri spam algılayabilir.

Örnek bir danışmanlık sitesi var bizde bu danışmanlık sitesiyle her sayfasını aynı isme yakın bir alan adı aldık, sitemiz yine danışmanlık üzerine hizmet veriyor ve ilk bakarak benzerini hazırladığımız danışmanlık sitesinin, tüm yazılarını kopyalayıp aynı sayfaları kendi danışmanlık sitemize yapıştırırsak ve tüm menü görsel ve diğer içerikleri de aynı kopyada hazırlarsak, bunu Google dahil tüm arama motorları fark eder çünkü sizden önce bu içeriklerin aynısını Google ve diğer arama motorları taramış ve index klasör dizinine eklemiştir.

Bu sebepten dolayı arama motorlarının içerik bazlı tarama yapıp kontrollerini sağlar ve seo kalite puanlamasını ve sıralama değerini buna göre değerlendirir. Eğer sitenizin çok ziyaretçiye sahip büyük çaplı bir makale sitesiyse örneğin portal veya haber siteleri tarzındaysa bu durum değişir. Çok içeriğe ve ziyaretçiye sahip web sitesi kopya içerik paylaşması bu sitenin sizin makalenizi sizden sonra paylaşmasına rağmen ilgili konuda sizin sitenizden üst kısımda çıkabilir, bunun olması çok normal ama sizin seo puan değerinizde bir kayıp yaşamazsınız.

Aynı yazılıma sahip bir web sitesini yine aynı hizmet sektörüne yayın yapan başka bir site kullandığında, Google ve arama motorları eşleştirme yaparken içeriklerini kontrol ettiği için, eğer içerikleri iletişim adresi telefonu hizmet ekip hakkımızda ve diğer paylaşılan yazılardan ayırt eder, her iki siteyi ayrı ayrı puanlama yaparak seo değerini verir.

Sizin için önemli olan kısım sitenin teması rengi değil önemli olan kısmı sitenizdeki içerikleriniz’in özgün olmasıdır. Site içerisinde paylaştığınız hizmet veya bilgi amaçlı makale yazılarınız diğer rakiplerinizle benzeşmemesi ve sizin kaleminizden anlatılan alakalı yazıların olması, Google kelime bazlı eşleştirme yaptığı için, aynı konuyu birden fazla web sitesinde karşılaşmanız çok normaldir bir elma sepetini kaç kelimede anlatabilirsiniz sonuçta elma sepetidir, ama siz bu elma sepetini konu içerisinde farlı bir biçimde bağlayıcı makaleniz ile diğer elma sepetini anlatan siteden ayırt edici özellikleri olması seo durumunuzu pozitif anlamda avantaj sağlar.

Ben bir yazı paylaştım ve organik yazımı paylaştıktan sonra başka bir web sitesinde kopyalamış ve paylaşmış, benim sitem şimdi kopya içerikli mi oldu derseniz bunun birçok deneyim ile fark edebilirsiniz.

Öncelikle web sitenizde yeni bir içerik paylaştığınızda hemen ardından sosyal medyada paylaşmayın, arama motorları sosyal medya akışları çok sık ve anlık olduğu için neredeyse sosyal medyalarda arama botları sürekli tarıyor ve sizin paylaştığınız içerik diğer sosyal medya sitelerine göre daha geç taranır, eğer benim yazımı hemen tarasın derseniz, Google webmaster tools araçlarını kullanmanızı öneririz.

 

TEMASTA OLSOSYAL HESAPLAR
Marka bilinirliği pazarlamada en prestijli ve getirisi yüksek kalıcı reklam stratejisidir. Firmamız yaptığı sanal çalışmalar nedeni ile müşteri garantisi ve satış garantisi gibi bir taahhüt’ te bulunmamaktadır.
KONUMBAKIRKÖY
İSTANBUL TÜRKİYE
DİJİTAL REKLAMLARHİZMETLER
TEMASTA OLSOSYAL HESAPLAR
Marka bilinirliği pazarlamada en prestijli ve getirisi yüksek kalıcı reklam stratejisidir.
Firmamız yaptığı sanal çalışmalar nedeni ile müşteri garantisi ve satış garantisi gibi bir taahhüt’ te bulunmamaktadır.